Hokejová krajina

Autor: Veronika Vojenčiaková | 17.12.2013 o 19:12 | Karma článku: 6,25 | Prečítané:  743x

Raz či dvakrát do roka sa z väčšiny Slovákov stanú hrdí fanúšikovia a nadšenci tohto športu. Po zvyšok roka o hokej zakopne len málokto a tam sa rola fanúšika končí.

Nie je to však trochu pokrytecké? Vnímať a sledovať hokej len cez majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji či zimnú olympiádu. Tvárime sa ako hokejový národ, no keď MS a OH utíchnu, na Slovensku už o hokej nie je záujem. Kam teda smeruje slovenský hokej? Odpoveď je jednoduchá – do záhuby. Štát absolútne nepodporuje slovenský hokej, o čom svedčí aj naša najvyššia liga – Tipsport extraliga. Kluby nemajú peniaze, hráči nemajú výplaty, diváci nemajú záujem. O našu vlastnú ligu má záujem minimum národa. Čím je to spôsobené?

Veľkú úlohu v tom zohrávajú aj médiá. Keď si večer náhodne zapnem šport, prvé príspevky sa málokedy venujú našej lige. Do popredia sa dostáva najmä Slovan a NHL. Ale povedzme si, za to, že je Slovan jediný slovenský klub v kontinentálnej lige, neznamená to, že nás majú média kŕmiť predovšetkým správami o tomto klube a považovať ho za „slovenskú reprezentáciu“.

Po minulé roky získal víťaz základnej časti extraligy istú finančnú čiastku, minulý rok víťaz ZČ nedostal ani cent z odôvodnením, že peniaze nie sú, lebo peniaze išli na Slovan. A takéto veci by sa nemali diať. My diváci sme teda nútení „milovať Slovan a byť hrdými Slovanistami“ Ľudia často zabúdajú, že práve naše domáce kluby a naša liga by mala byť „liaheň“ nových hokejových talentov a budúcich majstrov sveta. Bez tejto ligy by nebolo mnohých veľkých hokejistov. A to nehovorím len o extralige, ale aj nižších súťažiach.

To, čo sa stalo v roku 2002, je už dávna minulosť, a keď bude „vývoj“ slovenského hokeja postupovať ďalej týmto smerom, zlatá majstrovská histó/éria sa tak skoro nezopakuje, ak ešte vôbec niekedy. V to môžeme len dúfať.  Vysoký počet „fanúšikov“ vidí len výsledok, no nie každý vidí cestu. Slovenský hokejový národ je len fanúšikom úspechu a za tým si pevne stojím, nech si hovorí, kto chce, čo chce. Neraz vidím, počas zápasu nasledovnú situáciu – Nedarí sa, prepnem, nemá to význam, veď nič nehrajú. Fandiť treba aj v kritických chvíľach, nie len, keď sa darí. Niečo podobné vidím aj na našich zimných štadiónoch, diváci (tá hŕstka, čo sa odhodlá ) príde na hokej, a keď ich tím 10 minút do konca 3. tretiny prehráva, dajme tomu 0:3, divák sa zdvihne zo sedačky a odchádza nadávajúc domov, že načo vyhodil peniaze za takéto nič.

Tvárime sa, že hokej milujeme, že sme hokejový národ a pritom zabúdame tento NÁŠ hokej podporovať. Už niekoľkokrát sa objavili informácie, že je možné, že naša liga zanikne. Hovoríme, že je to nuda, že nevedia hrať, ale kde inde sa z nich majú stať skvelí slovenskí reprezentanti, keď nie na našich štadiónoch. Nemôžeme dúfať, že Slovan spasí celé Slovensko, tak ako nemôžeme čakať, že hráči z NHL či ostatných líg nás na turnajoch zachránia. Koľko hráčov má už svoje najlepšie roky za sebou. Treba dať šancu novým menám. Nedovolí mi nespomenúť posledné reprezentačné predstavenie na Nemeckom pohári, kde sme mali možnosť vidieť hráčov z extraligy, menovite – Peter Zuzin (HKm Zvolen), Lukáš Handlovský (HC 05 Banská Bystrica) a Tomáš Sýkora (HK Poprad). Každý z nás musí uznať, že sa medzi reprezentantmi, ktorí už majú čo to odohraté vôbec nestratili. Uvidíme, čo prinesie nadchádzajúci turnaj Arosa Challenge, kde šancu dostane ešte viac extraligistov, ktorí chcú hrať a môže len prekvapiť.

Hokej a láska k nemu netrvá 2 týždne a koniec, mala by byť permanentná, tak ako v partnerskom vzťahu. Určite prídu aj zlé chvíľky, kedy sa nebude dariť, ale netreba ten „vzťah“  hneď hádzať do koša, tento vzťah je potrebné pestovať a to nie len 2 týždne do roka.
Choďte teda na štadión a bavte sa hokejom!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Plavčan a SNS sú za svoju kauzu zodpovední. Ale Smer nie je bez viny

Smer sa nemôže tváriť, že nemá nič spoločné so systémom, akým sa delia eurofondy.

KOMENTÁRE

Boja sa, čo sa stane, ak z vojny zmizne človek. Elon Musk to chce zastaviť

Cieľ je ušľachtilý, ale nesplniteľný.


Už ste čítali?